Visuose mūsų socialiniuose vaidmenyse ir verslo srityse mūsų sėkmę lemia mūsų elgesys ir darbo paieška yra ne išimtis. Karjeros konsultacijų metu kandidatai neretai užduoda klausimą, kiek informacijos apie save jie gali pasakoti interviu metu. Kokia rekomenduojama riba tarp nepakankamo informacijos pateikimo ir per didelio dalijimosi? Kartais gali būti sunku rasti pusiausvyrą tarp to, kokią informaciją suteikti, o kokią nutylėti, tad šio blogo įrašo tikslas yra pateikti keletą svarbiausių įžvalgų bei patarimų, į ką atkreipti dėmesį dalyvaujant atrankoje ir kokios yra vyraujančios tendencijos.
„Screeningo“ skambutis. Kaip jam pasiruošti?
Mes pastebime vyraujančią tendenciją, jog populiarėja „lengvi pasikalbėjimai“, kurie gali atrodyti mažiau įpareigojantys ir atrankų specialistų terminologijoje jie vadinami „screeningo“ skambučiais, tačiau net ir sulaukus tokių skambučių, svarbu pateikti aiškią ir trumpą žinutę apie savo ketinimus ir lūkesčius su tikslu palikti gerą pirmąjį įspūdį. Jeigu pirmojo skambučio metu jūs pasidalinsime pertekline informacija, kuri nėra svarbi įvertinti jūsų gebėjimams atlikti siūlomą darbą, galite prarasti atrankų specialisto susidomėjimą ir/ar būti nepakviestas į tolimesnę atranką.
Kalbaus kandidato charakteris. Kaip pasiekti balanso?
Kai kurie kandidatai iš prigimties yra itin kalbūs ir pasižymi tipiškesnėmis ekstraverto savybėmis, tad ir jų dominavimas interviu metu – įprastas reiškinys. Mes – personalo atrankų specialistai dažniausiai mėgaujamės pokalbiais su tokiais pašnekovais, nes išgirstame daug įvairių istorijų ar net komplimentų, bet būna atvejų, kai pokalbį suvaldyti tampa ypač sunku ir jis nukrypsta nuo pagrindinio tikslo. Tokiems kandidatams gali padėti laikas sau ir permąstymas, kokie yra mano ilgalaikės karjeros lūkesčiai, kaip jie siejasi su pozicija į kurią kandidatuoju. Būtent svarbiausios informacijos apie savo patirtis, įgūdžius, stiprybes ir lūkesčius išsigryninimas ir aiškus pasižymėjimas užrašuose gali padėti struktūruoti savo mintis ir tapti atidesniu klausytoju bei kartu motyvuotu kandidatu.
Santūraus kandidato tipas. Ar mažiau yra daugiau?
Kiti kandidatai iš prigimties nemėgsta dalintis informacija ir lengviau toleruoja interviu metu įsivyraujančią tylos pauzę, tad atrankų specialisto užduotimi gali tapti tylos kamšymas informacija. Deja, tokiais atvejais įprasti interviu klausimai kaip – „papasakok man apie save“ ne visada gali atlikti ledlaužio funkciją ir kandidatai gali patekti į spąstus, nes jiems gali atrodyti, kad jie turi dalintis nereikšminga informacija. Tokie kandidatai, kurie nesidalina išsamiai ir atvirai, gali palikti nemotyvuotų kandidatų įspūdį ir taip susidaro užburtas ratas. Jeigu kandidatas save priskiria santūraus kandidato tipui, rekomenduojame nesiversti per galvą ir likti prie „mažiau yra daugiau“, tik dar pridėtume, jog verta nepabijoti paklausti atrankų specialisto, ar atsakėte į jo klausimą, ar jis norėtų daugiau informacijos. Tikėtina, kad geras atrankų specialistas įvertins, jei norės daugiau informacijos ir užduos papildomus klausimus taip skirdamas papildomo dėmėsio ir laiko.
Susirūpinimas dėl konfidencialumo.
Dalyvavimas atrankose yra tinkamas laikas sukurti pasitikėjimą, tad kandidatai turėtų ne tik dalytis asmenine informacija, kurios prašo atrankų specialistas, bet ir parodyti, kad žino, kada nesidalyti ir ko nesakyti. Įmonės pardavimų duomenys, darbuotojų atlyginimai, informacija apie klientus yra jautrūs ar konfidencialūs. Jeigu interviu metu kandidatas per daug atvirai dalijasi nereikšmingomis istorijomis ar asmenine informacija, atrankų specialistas dažniau kelia „raudoną vėliavėlę“, nes didėja rizika neišlaikyti konfidencialumo egzamino ir naujoje darbo vietoje. Taip pat ir nedemonstruoti kategoriškumo apie esamą ar buvusią darbovietę ne visais atvejais yra paprasta, ypač, kai kandidatas jaučia nuoskaudas. Jeigu didelę interviu eterio dalį užima kandidato dalinimasis ankstesnėmis nesėkmingomis patirtimis, svarbu abiems šalims šią patirtį paversti išmoktomis pamokomis ir užauginta kompetencija ir tai yra nelengvas abiejų pašnekovų uždavinys.
Apibendrinant šią temą, geriausio rezultato atrankose greičiausiai pavyksta pasiekti tuomet, kai atrankų specialistas sudaro tinkamas sąlygas kandidatui atsipalaiduoti ir atsiskleisti bei prisiima atsakomybę už pokalbio plano laikymąsi. Manome, kas nuoširdus, ir atsipalaidavęs kandidatas gali drąsiau atskleisti savo potencialą atrankoje, tad kartu skatinkime diskusiją ir grįžtamąjį ryšį.
Dėkojame, kad skaitote.