Interviu metu mes vertiname ne tik kandidato pateiktą informaciją, bet ir stebime ir analizuojame jo kūno kalbą (neverbalinę komunikaciją) – rankas, veidą, laikyseną, balso toną. Visa tai mums suteikia papildomos vertingos informacijos. Ar kandidatas pasitiki savimi, ar kandidatas abejingas, o gal nervingas – šias ir kitas savybes gali perteikti būtent kūno kalba.
Nors neverbalinės užuominos dažnai yra naudingos, mes suprantame, jog gali būti ir klaidinančios, nes visi mes išreiškiame skirtingą reakciją į tam tikras situacijas, ypač stresines, kaip pvz. pokalbis dėl darbo. Nors žmogiškieji faktoriai neišvengiami, tačiau jie neturėtų dominuoti ir trukdyti siekti svajonių darbo. Svarbiausia nepamiršti, jog kalbate ne tik žodžiais, bet ir savo kūno ženklais, tad skirkite laiko pasiruošimui.
Jūsų pasiruošimas prieš interviu – pusė darbo.
Ruošiantis interviu, patartina gerai pasinagrinėti pozicijos skelbimą į kurią kandidatuojate bei atidžiai peržvelgti visus keliamus reikalavimus. Taip pat, rekomenduojame kruopščiau pasidomėti įmone, jos veikla, tikslais, vertybėmis ir įvertinti, ar visa tai atitinka jūsų vertybes ir lūkesčius. Patartina pasižymėti klausimus, kurie kyla dėl pozicijos, įmonės pristatymo, o interviu metu nesulaukus atsakymų nebijoti jų užduoti potencialiam darbdaviui. (Plačiau apie pasiruošimą interviu nuotoliniu būdu skaityte čia: https://bit.ly/2BKb8hB)
7 žingsnių atmintinė, kuri pravers ruošiantis interviu
Pirmasis kontaktas. Samdantys vadovai ar atrankų specialistai dažnai priima sprendimą, dėl kandidato įdarbinimo per pirmąsias 10 sekundžių nuo pirmojo susitikimo su jumis, tad jūsų tvirta laikysena ir pakelta galva leis jums užtvirtinti gerą pirmąjį įspūdį. Išlaikant laikyseną kuo natūralesnę, rekomenduojame eiti tiesiai link pašnekovo su kiekviena kūno dalimi, palaikant akių kontaktą.
Dress kodas. Sakoma „Tu esi tai, ką dėvi.“, tad visiškai natūralu, kad drabužiai gali daug pasakyti apie jūsų požiūrį ir pademonstruoti pasitikėjimą savimi, atskleisti požiūrį į poziciją į kurią kandidatuojate, todėl prieš interviu turėtumėte pasidomėti apie konkrečios įmonės aprangos kodą. Jeigu kandidatuojate ne į aukštą vadovaujamą poziciją, rekomenduojame rinktis „smart casual“ – laisvalaikio ir išeigos drabužių miksą. Taip pat svarbūs ir kiti išvaizdos faktoriai: švari avalynė, švarios rankos, tvarkingi nagai bei plaukai. Kad ir kaip keistai skambėtų, šie faktoriai yra itin svarbūs ir ne veltui posakis „Pasitinkame pagal išvaizdą, palydime pagal protą..“ dažnai pasiteisina atrankų specialistų praktikoje.
Gera emocija ir rankos paspaudimas.Rankos paspaudimas dažnai yra laikomas pagrindiniu elgesio etiketo elementu, reiškiančiu gero kontakto pradžią. Tad, pirmiausia susitikę su potencialiu darbdaviu, nebijokite nusišypoti, nes šypsena visada sukelia teigiamą emociją, o ranką spauskite tvirtai (bet ne per stipriai) vedinas akių kontakto. Atkreipkite dėmesį, jog rankos paspaudimą, atsižvelgiant į tradicinį etiketą, paprastai inicijuoja tas, kuris kviečia susitikimui, tad neskubėkite tiesti rankos pirmas.
Socialinis atstumas, sėdėsena ir laikysena. Sakoma, jog idealus socialinis atstumas skirtas įprastam kasdieniamiam bendravimui su naujais pažįstamais ir nepažįstamais žmonėmis turėtų būti bent 122 – 366 cm, tad jeigu susitikimo erdvė leidžia, išsirinkite optimaliai nutolusią vietą nuo pašnekovo. Ne mažiau svarbi yra jūsų laikysena, o vienas iš įtampos sumažinimo būdų – jaustis patogiai, tad stenkitės atsisėsti taip, jog jaustumėte kėdės atlošą ir liktų erdvės kojoms. Jeigu norėsite labiau pabrėžti savo susidomėjimą, sėdėdamas galite pasilenkti šiek tiek į priekį.
Akių kontaktas ir galvos gestai. Venkite žiūrėti pašnekovui į akis labai įdėmiai, o verčiau savo susidomėjimą pademonstruokite kitais būdais: kas dvi sekundes pažvelkite į skirtingas pašnekovo veido dalis einančias nuo akių, nosies, lūpų. Be akių kontakto, linktelėjimas galva klausantis yra papildomas būdas parodyti dėmesingumą, tačiau galvos linktelėjimas turėtų būti natūralus atsakas į suteiktą informaciją, siekiant parodyti, jog esate aktyvus klausytojas.
Rankų gestai. Jūsų rankos gestai gali padėti vaizdingiau pristatyti save ir priversti pašnekovą klausytis, tad pasistenkite jų neslėpti po stalu. Jeigu nevalingai slėpsite rankas, pašnekovas gali įvertinti, jog labai nerimaujate ir nepasitikite savimi. Jeigu jums sunku naudoti rankų gestus, pasistenkite jas laikyti ant stalo. Siekiant suvaldyti rankas, gali padėti užrašinės arba rašiklio naudojimas su tikslu užsirašyti svarbiausią informaciją ar užduoti savo iš anksto paruoštus klausimus.
Kvėpavimo įtaka. Vienas iš būdų sumažinti jaudulį – tinkamai kvėpuoti. Gilus kvėpavimas suaktyvina mūsų parasimpatinę reakciją, kuri mus nuramina, tad prieš interviu rekomenduojame atlikti 10 gilių diafragminių įkvėpimų ir iškvėpimų, nes tai padės sumažinti jūsų širdies ritmą, kraujospūdį ir streso hormono lygį organizme. Rekomenduojame sutelkti dėmesį į kvėpavimą kaip į esminę interviu proceso dalį – įkvėpti, kai pašnekovas užduoda jums klausimą, tada kalbėdamas iškvėpkite.
Tikimės šie patarimai jums buvo naudingi ir esate vienu žingsniu priekyje siekdami labiau suprasti savo kūno kalbos ženklus. Tikime, jog pritaikius šias praktikas, gebėsite tinkamiau pristatyti save interviu metu, sustiprinsite savo teigiamą įspūdį, sumažinsite įtampą ir turėsite daugiau galimybių užimti siekiamą poziciją.