Laiko planavimo tema yra viena populiariausių temų darbe ir gyvenime.

Daugelis suprantame, jog priešnuodis prie impulsyvumą yra strateginis mąstymas ir išankstinis laiko planavimas. Efektyvus laiko planavimas ir tikslų siekimas yra neatsiejamas nuo mūsų dėmesingumo, tad kol neišmoksime šio meno, rizikuojame būtų mažiau produktyvūs.

SMART HR dalinasi dėmesingumo lavinimo patarimais iš Nir Eyal ir Julie Li knygos “Dėmesingieji” :

  1. Laiko valdymas yra kančios valdymas, tad svarbu pripažinti, kad dėmesio valdymo priežastis dažnai būna vidinė.  Norint pažinti save bei suprasti, kas mus motyvuoja veikti, svarbu įgalinti gilesnį savo poreikių ir tikslų pajautimą. Kai mes išmoksime įveikti kylančius nepatogumo jausmus, mūsų dėmesys sunkiau nukryps į pašalinius dalykus, o  jeigu vėl kils potraukis blaškytis, pabandykime išlaukti ir stebėti kol viskas nurims. Kai išmoksme išjausti nepatogumo būsenas, mums bus lengviau keisti mūsų požiūrį į mūsų vidinius dirgiklius ir kiekvieną užduotį matysime šiek tiek kitaip, galbūt kūrybiškiau, smalsiau ir atrasime daugiau vidinės motyvacijos.
  2. Kai mums pavyks suvaldyti savo vidinius dirgiklis, tik tuomet mums liks laiko ir erdvės susirašyti savo vertybes, tikslus ir suplanuoti savo dienotvarkę. Ča svarbu rasti ramaus ir nedalomo dėmesio sau ir savo puikiai dienai suplanuoti, numatyti darbo ir asmeniniams planams. Pats laikas būtų įsigyti naują darbo knygą ir mielą rašiklį, pasinaudoti laiko planavimo programėle kompiuteryje ar telefone.
  3. Mūsų plano įgyvendinimui padės išorinių dirgiklių užkardymas. Išoriniais dirgikliais gali būti laikomi el. paštas, įvairiūs “notificatiosn”, grupiniai pokalbiai, susitikimai, įvairios blaškančios programėlės. Norint sumažinti išorinius dirgiklis mums gali padėti aiškių savo ribų nusistatymas ir gebėjimas pranešti kitiems, kada nenorite būti trukdomi, taip pat nereikalingų programėlių atsisakymas arba naudojimo limito sumažinimas.  Tam tikra prasme – tai naujos rutinos susikūrimas.
  4. Dėmesio blaškymo pravencija. Kodėl ji svarbi? Siekiant efektyviau laikytis plano, mums gali padėti  pastangų kliūčių panaudojimo metodas, kurio dėka gali būti pašalintas mūsų nepageidaujamas elgesys. Mes galite pasikeisti savo tapaybę. Skamba utopiškai? 🙂 Tiesiog pabandykime save laikyti dėmesinguoju ir apie savo naujas ribas pasakoti kitiems, pasitelkime naujai susikurtus ritualus: sportą, meditaciją, ramų pasivaikščiojimą prieš darbo dieną ar svarbų susitikimą. Tokiu būdu nuraminsime mintis, stiprinsite savo naują tapatybę ir savitvardą.
  5. Susikurkime dėmesingojo darbo vietą ir pasistenkite nebūti nuolatinio budėjimo rėžime. Nors technologijos šiandien ir yra pagrindinė nedėmesingumo priežastis, pabandykime įsisamoninti, ar ten, kur dirbame nėra jaučiamo nuolatinio budėjimo režimo kultūros, ar gebate pailsėti, turėti kokybiško poilsio, ar mūsų darbo vieta pritaikyta dėmesio išlaikymui ir ką galime padaryti patys, kad aplinka mus įkvėptų būti čia ir dabar, dirbti prasmingai ir rasti kasdienės vidinės motyvacijos.

Na ir pabaigai. Jeigu kolega svarbaus susitikimo metu yra nedėmesingas, neįsitraukęs ir nesustodamas naudojasi mobiliuoju telefonu, paklauskite: “Matau, kad naudojatės mobiliuoju telefonu. Ar jums viskas gerai?” 🙂

Išlikime dėmesingi 🙂