Mano istorija nėra nei nauja, nei kažkuo išskritinė, bet Smart HR veikla gimė tada, kai tapau mama ir sūnui buvo kiek daugiau nei vieneri metai. Tuomet ėmiau kelti nepatogius savęs pažinimo klausimus, ryškėjo asmeninės ir profesinės laisvės siekis ir pasitaikius galimybėi padirbėti prie vieno paieškos ir atrankos projekto su galimybe palaikyti bent minimalų profesinių kompetecijų lygį savarankiškai ir skirti kokybiško laiko vaikeliui auginimui, sąmoningai, po truputį susikūriau siekiamą darbo ir namų balansą, kuris emė generuoti finansinę gražą. Šiandien esame – 7-ių kolegių komanda su stipriais klientais ir auginančiomis patirtimis bei jungiančiu empatijos jausmu moterims, auginančioms mažus vaikus. Išgyvenusios tokius jausmus kaip nerimas, stresas, abejonės savo sugebėjimais, nesame išimtis. Mūsų verslo kūrimo patirtis gali būti perkelta į kiekvienos moters, kuri permąsto savo profesinį pašaukimą, svajoja kurti verslą ar grįžti į samdomą darbą gyvenimus. Tai iš pirmo žvilgsnio nėra lengvas žingsnis, nes visuomenėje vis dar sutinkame stigmatizuojančių vertinimų apie moterų galimybes po vaiko priežiūros atostogų. Tuo pačiu metu vis labiau žavi pasitikėjimo ir pasidižiavimo šūkiais pasipildančios Linkedin profilių ar CV antraštės, kuriose vaiko priežiūros atostogos įvardinamos kaip „svarbiausias gyvenino projektas” ar „laiko planavimo ir organizavimo įgūdžių egzamino išlaikymas 24/7. Tikimės, kad kad moterys savo motinystės patirtis išties laiko vienomis geriausių asmeninio auginimo patirtimis.
Kaip žinia, šiandien vaiko priežiūros atostogas renkasi ir vyrai, bet moterims grįžimas į darbo rinką greičiausiai vis dar kelia daugiau iššūkių nei galime manyti. Moterys vis dar jaučiasi stipriau atikrūkusios nuo darbų, kolegų, savo ankstenio profesinio gyvenimo, tad susvyruoja ir jų pasitikėjimo savimi jausmas. Bendraudamos su kandidatėmis, kurios yra vaiko priežiūros atostogose, tačiau planuoja grįžti į darbo rinką, išgirstame, jog vienas svarbiausių lūkesčių darbui būtų lanksčios darbo valandos, pasirinkimas dirbti iš namų vaikui susirgus, galimybė nedirbti nuolat pasikartojančių viršvalandžių, kad laikas po darbo galėtų būtų skirtas šeimai. Ne mažiau svarbi yra ir įmonės lokacija, jeigu dirbama kontaktiniu arba hibridiniu būdu. Ar daugelis darbdavių gali atliepti šiuos darbuotojų poreikius?
Anot užimtumo tarnybos – Lietuva – septinta Europoje pagal moterų lygybę darbo rinkoje ir tai reiškia, kad mes privalome toliau judėti pozityvia kryptimi ir visais įmanomais būdais skatinti lengvesnį moterų integravimą į darbo rinką po vaiko priežiūros atostogų. Mūsų šalies moterys pakankamai aktyvios darbo rinkoje ir net ankstesnių krizių laikais jų nedarbas buvo gerokai mažesnis nei vyrų. Šiandien jos dažniau nei vyrai pasinaudoja galimybėmis persikvalifikuoti į kitas sritis, kaip antai IT. Džiugina, kad pasaulio ir Europos kontekste esame aukštoje pozicijoje, o moterų diskriminacijos apraiškų ir segregacijos lyčių pagrindu darbo rinkoje vis mažiau.
Užimtumo tarnyboje 2022 m. rugsėjo 1 d buvo registruota 53,1 proc. darbo ieškančių moterų ir 46,9 proc. vyrų. Pernai šis santykis buvo beveik lygus – atitinkamai 50,8 proc. ir 49,2 proc.
Kad būtų lengviau grįžti į darbo rinką po vaiko priežiūros atostogų, pravartu žinoti:
📌 Pasiruoškite psichologiškai ir pozityviai. Šis etapas yra sunkus, bet laikinas. Stenkitės būti atlaidi sau ir girdėkite savo jausmus. Jeigu jaučiate, jog dar ne metas – leiskite sau palūkėti, jeigu tik turite „finansinę pagalvę“ ar palaikančią šeimą.
📌 Susiplanuokite ateinantį laikotarpį ir po truputį išsiskirtikite su savo vaiku bei nuosekliai ilginkite šį laikotarpį iki pilnos darbo dienos. Jei samdote auklę, galime tartis vaiką palikti kelioms valandos per dieną kol dar nedirbate arba pirmasias kelias dienas/savaites pabūkite su vaiku ir aukle kartu. Į vaikų priežiūrą galite įsitraukti ir senelius ar kitus artimus žmones, o vaiko ligos atveju galite pasinaudoti ir laikinuoju nedarbingumu slaugant artimą šeimos narį.
📌 Jei vaiką leisite į darželį, susiplanuokite į darbą grįžti po vaiko adaptacinio laiko darželyje, o ne iš karto. Aiškus planas padės kontroliuoti asmeninio gyvenimo ir darbo iššūkius bei sumažins nerimą. Itin svarbu šeimoje veikti kaip darni komanda ir pasikeisti vaidmenimis.
📌 Jeigu planuojate grįžti į savo esamą darbovietę, pasidomėkite, ar ji gali jums pasiūlytu mentorių, kuris suteiktų daugiau praktinių patarimų ir palaikymo. Savo poreikius aptarkite ir su savo vadovu bei kolegomis. Jeigu aiškiai įvardinsite, jog negalite dirbti viršvalandžių dėl šeimyninių įsipareigojimų, darbo eigoje gali kilti mažiau klausimų ar nesusipratimų.
📌 Jeigu dalyvausite interviu dėl naujo darbo, jums svarbu išsiaiškinti, ar jame gali būti suteiktos jūsų poreikius atitinkančios darbo galimybės. Svarbiausia yra atvirai ir pasitikinčiai kelti aktualius klausimus, kurių atsakymai padėtų sudėlioti visus “už” ir “prieš” ir priimti teisingiausią sprendimą. Atvirumas atrankoje dar niekada nebuvo taip vertinamas kaip dabar.
Dėkojame, kad skaitote.