Kai kalbame apie darbo pokalbius, dažniausiai didžiausias dėmesys būna skiriamas darbdavių klausimams ir jų pastangoms išsiaiškinti, ar kandidatas atitinka įmonės bei pozicijos keliamus reikalavimus. Tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį, jog kandidatų klausimai taip pat yra reikšminga šių pokalbių dalis, galinti atskleisti daug svarbios informacijos tiek patiems kandidatams, tiek juos vertinantiems darbdaviams. 

Kandidato užduodami klausimai yra svarbūs dėl keleto aspektų:

  • Atskleidžia susidomėjimą. Kandidato užduodami klausimai parodo, kad jį domina pareigų pobūdis, įmonės veikla, kultūra bei ateities perspektyvos. Tai teigiamas signalas darbdaviui, jog kandidatas rimtai ir atsakingai sprendžia dėl darbo vietos pasirinkimo.
  • Padeda artimiau susipažinti su įmone. Užduodant klausimus, kandidatams suteikiamos gilesnės įžvalgos apie įmonę, jos veiklą, žmones bei vertybes. Susidarius platesnį vaizdą, lengviau nuspręsti, ar tai yra vieta, kurioje norėtųsi dirbti. 
  • Skatina pažinimą. Pasinaudojęs labai konkrečiais klausimais, kandidatas gali gauti svarbią informaciją, padėsiančią pasiruošti sėkmingam startui – sužinoti apie įmonėje naudojamus įrankius, vykstančius procesus, kolektyvą ir daug kitų aktualių dalykų. 
  • Padeda suprasti abipusius lūkesčius. Klausimai yra puiki galimybė išsiaiškinti, ar kandidato lūkesčiai atitinka darbdavio teikiamą pasiūlymą. Sulaukus atsakymų apie darbo organizavimo tvarką, karjeros galimybes, siūlomas naudas ir atlygį, bus lengviau nustatyti, ar darbo vieta atitinka asmeninius ir profesinius tikslus. 

Šie faktoriai padeda nustatyti, ar kandidatas ir darbdavys yra tinkamos partnerystės kelyje. Tai yra svarbus žingsnis siekiant sėkmingo ir ilgalaikio darbo santykių kūrimo.

Dalinamės keletu klausimų, kurie padės jums giliau susipažinti su įmonės veiklos būdais ir suprasti, ar tai yra tinkama darbo vieta jūsų tolimesnės karjeros perspektyvoms. Taip pat, jie leis atskleisti jūsų susidomėjimą ir pasiruošimą įsitraukti į įmonės veiklą.

  • Kokie yra įmonės tikslai ir ilgalaikė vizija? Šis klausimas padės jums suprasti, ar jūsų karjeros tikslai ir vertybės atitinka darbdavio viziją. Jei siekiai ir požiūris yra abipusiai panašūs, akivaizdu, jog jūs būsite labiau įsipareigojęs ir nusiteikęs ilgesniam laikui prisijungti prie įmonės.
  • Kokia komandos dinamika ir bendradarbiavimo stilius? Atsižvelgiant į pateiktą atsakymą, galėsite įsivertinti, kaip jūsų asmeninės savybės ir darbo stilius derintųsi su esama įmonės kultūra ir nusistovėjusia tvarka. Tai svarbu, nes darbas komandoje reikalauja geros sąveikos ir gebėjimo prisitaikyti prie komandos dinamikos. 
  • Kokie didžiausi iššūkiai laukia šioje pozicijoje? Kiekviena pozicija turi savų sunkumų. Atviras darbdavio pasidalinimas leis jums įsigilinti į sudėtingesnius darbo pobūdžio ir pareigybės aspektus. Suprasdami iššūkius, galėsite parodyti, kaip prisidėtumėte prie jų sprendimo bei patys pasiruošti ir įsivertinti galimus sunkumus. 
  • Kokios yra profesinio augimo ir tobulėjimo galimybės šioje pozicijoje? Šis klausimas aktualus kandidatams, kurie siekia ilgalaikio karjeros vystymo vienoje įmonėje ir yra pasiryžęs investuoti į savo augimą. Tai leidžia suprasti, ar įmonė remia savo darbuotojų tobulėjimą ir padeda vystytis profesiniame lygmenyje. 
  • Kas jums labiausiai patinka dirbant šioje įmonėje? Šiuo klausimu parodysite, jog jums rūpi ne tik tai, ką įmonė kalba apie save viešoje erdvėje, bet kaip joje jaučiasi patys darbuotojai. Tai padės jums pažvelgti į geriausius darbdavio aspektus iš vidinės, žmogiškosios perspektyvos. Tuo pačiu, užmegzti asmeniškesnį ryšį su potencialiais kolegomis. 

Darbo pokalbis yra dviejų šalių susitikimas, kurio metu ne tik darbdavys vertina kandidato potencialą, bet ir kandidatas įmonės bei darbo vietos atitiktį savo poreikiams ir tikslams. Tad verta prisiminti, jog kandidato klausimai suteikia galimybę abiem šalim geriau pažinti viena kitą ir užtikrinti sėkmingą darbo santykių vystymą.